COMPARE OUR PRODUCTS

SEE SIDE-BY-SIDE WHAT PANADOL PRODUCT IS RIGHT FOR YOU AND YOUR FAMILY.

Add all Products

Back to Products

PRODUCT

TYPE OF PAIN

FORMAT

AGE RANGE

BENEFITS

product-carousel-babydrops

Panadol Baby Drops 1 Month -2 Years

Remove

General, Fever

Liquid

1 month - 2 years

Reduces fever as safely and quickly as prescribed medications. Suitable for babies as young as 1 month

product-carousel-suspension1to6

Panadol Children Suspension 1 - 6

Remove

Headache, Cold & Flu, Fever  

Liquid

1 - 5 Years

Reduces fever as safely and quickly as prescribed medications

product-carousel-suspension-6plus

Panadol Children Suspension 6+

Remove

Headache, Cold & Flu, Fever  

Liquid

5+ Years

Reduces fever as safely and quickly as prescribed medications

PANADOL EXTRA COMPRIMATE FILMATE  

Ce este Panadol Extra?

Panadol Extra contine o combinatie a doua substante active pentru un efect analgezic amplificat:

·         Paracetamol (500 mg) care combate durerea si reduce febra

·         Cafeina (65 mg) care potenteaza efectul analgezic al paracetamolului.

Acum, formula Pandol Extra  este  imbunatatita printr-un sistem de dispersie care accelereaza dizolvarea comprimatului si imbunatateste absorbtia medicamentului, astfel incat acesta incepe sa actioneze mai repede. In cadrul unui studiu clinic, s-a aratat ca  Panadol Extra incepe sa incepe sa actioneaza in 10 minute in lipsa alimentelor.

Astfel, medicamentul începe să acţioneze de 2 ori mai repede decât comprimatele obişnuite cu paracetamol şi cafeină.

Indicatii

Calmeaza rapid si eficient:

  • Durerile de cap;
  • Migrenele;
  • Durerile de spate;
  • Durerile de dinti, inclusiv cele aparute dupa efectuarea unor proceduri stomatologice/extractii dentare;
  • Durerile musculare;
  • Durerile menstruale;
  • Nevralgiile;
  • Durerile articulare - inclusiv cele din osteoartrita si boli reumatice;
  • Durerile in gat, febra si durerea postvaccinala.

Inlatura, de asemenea, durerea si disconfortul din raceala si gripa si scade febra.

Doze si mod de administrare

  • Adulti (inclusiv varstnici) si adolescenti peste 12 ani: Doza recomandata este de 1-2 comprimate Panadol Extra la fiecare 4-6 ore, la nevoie, de maximum 4 ori pe zi. Intervalul dintre prize este de minim 4 ore. Doza zilnica maxima pentru adulti este de 8 comprimate.
  • Medicamentul nu este recomandat copiilor sub 12 ani.

Nu se administreaza impreuna cu alte medicamente care conţin paracetamol.

Acest medicament se poate elibera fără prescripţie medicală. Se recomandă citirea cu atenţie a prospectului sau a informaţiilor de pe ambalaj. Dacă apar manifestări neplăcute, adresaţi-vă medicului sau farmacistului.

Prospect